Faringīts
4. novembris, 2016 pl. 10:53
Faringīts (latīņu val. pharyngitis) ir akūts vai hronisks rīkles gļotādas iekaisums. Faringīts reti ir izolēts. Tas parasti pievienojas iesnām vai augšējo elpošanas ceļu iekaisumam. Faringītu galvenokārt izraisa vīrusi, baktērijas un sēnītes, kas atrodas mutes un rīkles dobumā, kā arī bronhu sistēmā.
Šie slimību ierosinātāji parasti tur atrodas visu laiku, taču vesela imūnsistēma spēj tos sekmīgi atvairīt. Kad ķermeņa aizsargspējas ir novājinātas, slimības ierosinātajiem ir vieglāk gūt virsroku un pārvarēt ķermeņa imūnsistēmas barjeras, izraisot infekciju.
Faringītu var izraisīt arī pastiprināta ārēju slimības ierosinātāju iejaukšanās – īpaši kontaktējoties ar daudziem cilvēkiem, kas ir saaukstējušies. Citi cēloņi var būt skaļas runāšanas vai dziedāšanas pārpūlēta balss, kā arī pārmērīgas smēķēšanas radīts elpvadu kairinājums, liels putekļu piesārņojums vai pārāk sauss gaiss.
Visbiežākie faringīta ierosinātāji ir:
- vīrusi – adenovīruss un rinovīruss;
- baktērijas – streptokoki un stafilokoki;
- sēnītes;
- kuņģa – barības vada atvilnis, kam raksturīgs kuņģa skābes izraisīts kakla gļotādas kairinājums;
- sāpošs kakls un sāpīgas mandeles var liecināt par citu infekcijas slimību, piemēram difteriju. Difterija ir ļoti bīstama slimība, kas parasti skar mandeles, un tai raksturīgs liels organisma vājums.
Literatūrā norādīts, ka pieaugušajiem apmēram 80-90% gadījumu akūts faringīts ir vīrusu izraisīts, tikai aptuveni 10% gadījumu ierosinātājs ir baktērijas, visbiežāk streptokoki, turpretī bērniem pat 40% gadījumu akūtu faringītu izraisa streptokoku infekcija.
Faringīta simptomi
Pacientu galvenā sūdzība ir diskomforts kaklā, sāpes kaklā. Faringītu parasti pavada mīksts, ne īpaši kairinošs klepus. Rīkles mugurējā siena parasti noklāta ar sarkaniem valnīšiem, radot kakla sāpes, sausuma sajūtu un izraisot klepošanu. Tā kā klepošana kairina gļotādu, veidojas apburtais loks un katra klepus sērija izraisa nākamo. Jāņem vērā, ka faringīta simptomi ir atkarīgi arī no iekaisuma izraisītāja.
Ja faringīts ir vīrusu izraisīts, tad ir raksturīgi arī citi simptomi, piemēram - aizlikts deguns, iesnas, acu asarošana, sauss kairinošs klepus, balss aizsmakums. Ķermeņa temperatūra parasti ir normāla vai subfebrīla. Ja faringītu izraisa baktērijas, tam raksturīgs sākums ar drudzi, intoksikācija, paaugstināta ķermeņa temperatūra, ļoti stipras sāpes kaklā, īpaši rijot, uz mandelēm, mandeļu lakūnās aplikums. Sēnīšu izraisītam faringītam raksturīgi, ka sāpes nav tik izteiktas kā bakteriāla faringīta gadījumā. Pacients sūdzas par diskomforta un dedzināšanas sajūtu mutē, kaklā. Ķermeņa temperatūra parasti nav paaugstināta. Uz aukslējām, mandelēm, rīkles mugurējās sienas un arī mutes dobumā uz smaganām, vaigu un mēles gļotādas ir balts krēmveida aplikums, viegli noņemams. Atvilņa izraisītam faringītam raksturīgas sāpes kaklā, sauss kairinošs klepus, diskomforts un arī svešķermeņa (kamola) sajūta kaklā. Sāpes kaklā ir ilgstoši, nedēļām, mēnešiem ilgi, vairāk izteiktas no rīta, līdztekus ir arī sūdzības par balss aizsmakumu no rītiem, ātru balss nogurdināmību, halitozi.
Faringīta ārstēšana
Faringītam ir izdalāmas 4 stadijas un atkarībā no iekaisuma stadijas tiek izvēlēti ārstēšanas līdzekļi.
1. stadija - skrāpēšanās stadija. Šī faringīta stadija ilgst ~ 24 stundas. Pacients sūdzas par kaklā jūtamu kņudēšanu jeb skrāpēšanos, sausu rīkli, apgrūtinātu siekalu rīšanu, bet sāpes vēl nav sākušās. Iekaisuma izraisītāji (vīrusi, baktērijas un sēnītes) šajā stadijā sāk lielā ātrumā vairoties uz rīkles gļotādas. Šajā stadijā mobilizējas arī organisma imūnsistēma - rīklē mazie gļotādu apasiņojošie asinsvadi paplašinās, lai organisma aizsargšūnas var nonākt infekcijas vietā un uzvarēt slimību izraisītājus. Asinsvadiem paplašinoties, daļa no asins plazmas nonāk tieši apkārtējos zemgļotādas audos un veidojas tūska. Ieskatoties kaklā, redzams, ka rīkles gals ir apsārtis.
Skrāpēšanās stadijā svarīgākais ir apturēt iekaisuma attīstību, mazināt tūsku, mazināt slimības izraisītāju spēju vairoties, mitrināt rīkles gļotādu un spēcināt lokālo imunitāti. Šajā stadijā kaklu ieteicams skalot ar siltu kumelīšu tēju, lai noskalotu infekcijas izraisītājus. Ļoti efektīva ir smiltsērkšķu eļļa un kliņģerīšu eļļa. Šīs eļļas pārklāj gļotādu, lokalizē slimību izraisītājus un kavē to tālāko izplatīšanos. Smiltsērkšķu eļļā esošajām vielām piemīt antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības, kā rezultātā mazinās iekaisums un skrāpēšanās sajūta. Arī kliņģerīšu eļļai piemīt izteikta pretiekaisuma darbība.
Ja organisma aizsargspējas ir pietiekamas un tiek lietoti līdzekļi, kas palīdz uzvarēt slimību izraisītājus, tad process tālāk nevirzās. Ja organisma aizsargspējas ir nepietiekošas vai iekaisuma izraisītājs ir ļoti spēcīgs, var iestāties nākošā - sāpju stadija.
2. stadija - sāpju stadija. Šī faringīta stadija ilgst ~ 48 stundas. Pacients sūdzas par sāpēm un sāpīgu siekalu rīšanu. Rīkles gļotādā strauji vairojas iekaisuma izraisītāju skaits un to jau ir izteikti daudz. Iekaisuma izraisītāji izdala toksīnus un bojā gļotādas šūnas. Rīkles gļotādā izveidojas mikro čūlas, kas rodas agresīvajiem iekaisuma izraisītājiem cīnoties ar organisma imūnsistēmu. Sāpes parādās, kad toksīni nonāk līdz nervu galiem (receptoriem). Tas ir organisma signāls, ka iekaisuma process paplašinās.
Sāpju stadijā svarīgākais ir samazināt iekaisuma izraisītāju skaitu. To var izdarīt ar pretsēnīšu un pretbaktēriju produktiem, kas var saturēt, piemēram - propolisu (lokāla pretsāpju iedarbība), kliņģerīšu tinktūru (pretiekaisuma iedarbība), smiltsērkšķu un kliņģerīšu eļļas (pārklāj gļotādā izveidojušās mikročūlas, veicina to dzīšanas procesu, mazina sāpes un spēcina lokālo imunitāti) u.c. komponentes.
Šajā stadijā pacientam ieteicams apmeklēt ārstu, lai ārsts precīzi noteiktu iekaisama ierosinātāju un attiecīgi izvēlētos atbilstošu terapiju, jo vīrusiem, baktērijām un sēnītēm tiek pielietoti ir atšķirīgi līdzekļi. Īpaši svarīgi ir diferencēt baktēriju izraisītu faringītu no vīrusu izraisīta faringīta. Pacientiem, kuriem tiek diagnosticēts akūts bakteriāls faringīts (īpaši streptokoka izraisīts), ārsti parasti nozīmē antibakteriālo terapiju, lai novērstu iespējamas komplikācijas - reimatismu, glomerulonefrītu. Sēnīšu izraisīts faringīts parasti ir pašlimitējoša saslimšana pēc antibiotiku lietošanas pārtraukšanas. Sēnīšu izraisīta faringīta terapijai tiek nozīmēta mutes dobuma un rīkles skalošana ar stipru tēju (tanīns) vai sodas ūdeni. Lokāli tiek lietoti līdzekļi ar pretsēnīšu iedarbību. Imūnsupresijas un sēnīšu faringīta gadījumā var tikt nozīmēti arī sistēmiski pretsēnīšu līdzekļi. Atvilņa izraisītu faringītu parasti ārstē ar protonu sūkņa inhibitoriem.
Ja organisma aizsargspējas ir pietiekamas, tiek uzveiktas baktērijas, vīrusi un sēnītes un sākas izveseļošanās. Bet ja pacients nav tik spēcīgs, seko nākamā – aplikuma stadija.
3. stadija – aplikuma stadija. Šī faringīta stadija ilgst ~ 72 stundas. Iekaisuma izraisītāji turpina vairoties un iekaisuma process attīstītās tālāk. Gļotādā rodas vēl lielākas čūlas. Ieskatoties kaklā, rīkles galā redzams dažādas krāsas aplikums (krāsa ir atkarīga no izraisītāja) un parādās strutas – kas ir sabrukušie audi. Pārējie simptomi ir līdzīgi kā otrajā sāpju stadijā. Ja sabrukušie audi nonāk asinsvados, tad var izteikti paaugstināties ķermeņa temperatūra. Ja parādās aplikums un paaugstinās ķermeņa temperatūra, jāmeklē ārsta palīdzība, jo šīs var būt arī citu nopietnu slimību pazīmes. Šajā stadijā svarīgi atbrīvoties no aplikuma uz rīkles gļotādas, jo šis aplikums satur ļoti daudz toksīnu, kas ir labvēlīga vide, kurā vairoties iekaisuma izraisītājiem. Pirms ārstēšanas uzsākšanas kaklu ieteicams skalot ar ārstniecības augu novārījumiem, piemēram - kumelīšu tēju vai arī ar sālsūdeni. Ieteicams lietot daudz šķidruma, lai atšķaidītu un izvadītu vīrusu radītos toksīnus.
4. stadija – reģenerācijas stadija. Šī faringīta stadija ilgst ~ 24-48 stundas. Šajā stadijā slimības simptomi samazinās un nav izteikti. Pazūd aplikums un gļotādā noris reģenerācijas process. Gļotāda vēl nav pilnīgi vesela, tā ir nedaudz apsārtusi un jūtama viegla kņudēšana. Gļotāda ir ir īpaši jāaprūpē, jo tā ir ļoti viegli ievainojama un vēl neveic pilnībā visas funkcijas. Šajā stadijā ir būtiski palīdzēt atjaunoties bojātajām šūnām. Smiltsērkšķu eļļā esošās vielas dziedē gļotādas bojājumus, tādējādi palīdzot šūnām atjaunoties līdz tās pilnvērtīgi var veikt savu funkciju. Eļļa pilnībā pārklāj kakla gļotādu un neļauj pievienoties jaunai infekcijai.
Inhalācijas ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā ārstēt faringītu. Faringīta ārstēšanā pielieto arī tvaika inhalācijas. Tvaika inhalācijām lieto priežu pumpurus, salvijas un eikaliptu lapas, asinszāles lakstus, kumelītes ziedus. Lieto arī aromātisko eļļu inhalācijas. Vairāk par inhalācijām lasiet šeit.
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.