Inhalācijas un to veidi
Inhalācijas (latīņu: in iekšā + halare elpot) ir ārstniecisko līdzekļu ieelpošana aerosola, gāzes, tvaiku vai pulvera formā. Inhalācijas var būt dabīgas (jūras gaiss, meža gaiss utt.) un mākslīgas, izmantojot speciālas ierīces – inhalatorus. Inhalatori ārstnieciskos līdzekļus pārvērš tvaikā vai aerosolā. Inhalācijas medicīnā visbiežāk tiek izmantotas, lai panāktu lokālu ārstniecisku iedarbību uz elpceļiem, piem. - bronhīta, traheīta, astmas u.c. slimību ārstēšana. Inhalācijas tiek pielietotas arī, lai panāktu sistēmisku iedarbību uz visu organismu, piem. – inhalāciju narkoze.
Inhalāciju terapija ir viens no efektīvākajiem un biežāk izmantotajiem elpceļu iekaisuma ārstēšanas veidiem, jo tā nodrošina tiešu un ātru iedarbību uz elpceļu gļotādu, kurā notiek iekaisuma process.
Inhalāciju terapijas galvenās priekšrocības ir:
- ātrāka iedarbība, jo ārstnieciskās vielas nonāk uzreiz mērķorgānā;
- nepieciešamas mazākas ārstniecisko vielu devas, jo tām nav jāiziet caur sistēmu;
- samazinās nevēlamo blakus parādību risks, jo inhalētās vielas gandrīz nemaz neuzsūcas asinīs un neiedarbojas uz citiem orgāniem un sistēmām, kā tas notiek, izmantojot tabletes, sīrupus vai injekcijas.
Inhalācijas palīdz sasniegt sekojošus rezultātus:
- elpceļu drenāžas funkcijas uzlabošanās;
- elpceļu un bronhiālā koka sanācija;
- bronhu spazmu kupēšana;
- elpceļu tūskas samazināšana;
- iedarbība uz respiratorā trakta imūnreakcijām;
- elpceļu gļotādas reģenerācijas un mikrocirkulācijas uzlabošana.
Ikviens inhalators ir paredzēts, lai nogādātu ārstnieciskās vielas elpceļos. Viens no galvenajiem inhalāciju efektivitātes parametriem ir ārstnieciskās vielas depozīcija elpceļos, ko parasti nosaka procentos. Depozīcijas daudzums elpceļos ir atkarīgs no pielietotā inhalatora veida un inhalāciju tehnikas. Depozīcija var variēt no 4% līdz 60%. Inhalāciju procedūrā ieelpoto ārstniecisko vielu depozīcija notiek 3 veidos:
- Ietriekšanās (impactacion) - ir process, kad aerosola daļiņas inerces vai centrbēdzes spēka ietekmē ietriecas elpceļu sieniņās. Daļiņas, kuras ir lielākas par 3 mikroniem, ir ar pietiekami lielu massu, lai inerces rezultātā „izkristu” no kopējās gaisa plūsmas, kad tā maina virzienu. Elpceļi ir sazaroti un tur gaisa plūsmas virziena maiņa notiek nepārtraukti. Impaktācijas mehānisms ir īpaši raksturīgs daļinām, kas ir lielākas par 5 mikroniem un tās parasti ietriecas eugšējo elpceļu gļotādā. Lai ārstnieciskās vielas nonāktu vidējos un zemākajos elpceļos, inhalācijas ir jāveic ar lēnu ieelpu, jo tas samazina impaktāciju augšējos elpceļos.
- Nogulsnēšanās (sedimentation) – ir process, kad areosola daļiņas gravitācijas spēka ietekmē nosēžas uz gļotādas. Sedimentācija ir galvenais depozīcijas veids aerosola daļinām no 1 līdz 3 mikroniem vidējos un zemākajos elpceļos. Šī mehānisma dēļ pēc aerosola ieelpošanas ir ieteicams uz vairākām sekundēm aizturēt elpu.
- Difūzija – ir process, kad aerosola daļiņas ārēju spēku ietekmē sajaucas. Daļiņas spontāni pārvietojas virzienā, kur to koncentrācija ir mazāka. Difūzijas cēlonis ir daļiņu siltumkustība. Difūzijas procesā vienas vielas daļiņas iespiežas starp otras vielas daļiņām vai arī pašas vielas daļiņas savstarpēji pārvietojas (notiek pašdifūzija). Šis process ir raksturīgs daļinām, kuru izmērs ir mazāks par 1 mikronu. Difūzija notiek dziļākajos elpceļos un alveolās.
Medicīnā inhalāciju aerosolus izvērtē pēc daļiņu izmēra (diametrs mikronos). Jo mazākas aerosola daļiņas, jo dziļāk elpceļos tās nonāk. Ja iekaisuma process ir augšējos elpceļos, efektīvāks ir aerosols ar lielākām daļiņām, bet ja iekaisuma process ir dziļākajos elpceļos, efektīvāks ir aerosols ar mazākām daļiņām. Aerosola daļiņu depozīciju elpceļos un plaušās pēc to izmēra iedala sekojoši:
- 8 - 10 mikroni – izteiktāka depozīcija mutes dobumā;
- 5 - 8 mikroni – izteiktāka depozīcija rīkles dobumā un uz balsenes;
- 3 - 5 mikroni – izteiktāka depozīcija trahejā un bronhos;
- 1 - 3 mikroni – izteiktāka depozīcija bronhiolās;
- 0,5 - 2 mikroni – izteiktāka depozīcija elveolās.
Inhalācijas pēc ārstniecisko vielu veida var iedalīt:
- tvaika inhalācijas;
- zāļu uzlējumu vai novārījumu inhalācijas;
- ēterisko eļļu inhalācijas;
- minerālūdeņu inhalācijas;
- sāls šķīdumu inhalācijas;
- medikamentu inhalācijas.