Deguna skalošana ar sāls šķīdumu ir efektīva papildterapijas metode deguna dobumu un blakusdobumu iekaisumu ārstēšanai, kuras saknes meklējamas pirms simtiem gadu Indijas Ajūrvēdas medicīnas tradīcijās. Šī metode Rietumu medicīnā zināma vismaz kopš 1902. gada, kad žurnālā Lancet tika publicēts tās apraksts, indikācijas, izmantojamie šķīdumi un zīmējumi, kuros attēlotas skalošanas ierīces.
Mūsdienās skalošanai visbiežāk lieto 0,9 – 3% nātrija hlorīda šķīdumu aerosola vai smidzināma šķīduma veidā. 0,9% nātrija hlorīda šķīdums ir pieejams aptiekās.Taču var lietot arī pašgatavotu sālsšķīdumu.
Vairākus gadu desmitus deguna skalošana ar sāls šķīdumu izmantota pēc endoskopiskām deguna blakusdobumu operācijām. Deguna skalošana atzīta par svarīgu daudzu deguna dobuma un blakusdobumu slimību ārstēšanas sastāvdaļu.
Darbības mehānisms
Deguna dobums un blakusdobumi ir klāti ar neīsto daudzslāņu cilindrisko skropstiņepitēliju. Vesela gļotāda izdala apmēram 1000 ml sekrēta katru dienu. Sekrēts no deguna blakusdobumiem nonāk deguna dobumā un tad tiek virzīts uz rīkli, kur tiek norīts. Šo pārvietošanos nodrošina epitēlija skropstiņas. Akūts un hronisks rinosinusīts, augšējo elpceļu vīrusinfekcija un alerģisks rinīts nomāc normālu mukociliāru darbību, mazinot gļotu plūsmu no blakusdobumiem un deguna dobuma. Tas palielina sekundāras bakteriālas infekcijas risku. Deguna skalošana palielina deguna gļotādas spēju cīnīties pret infekciju, mazina iekaisuma mediatoru un alerģisku iesnu, astmas un citu akūtu un hronisku gļotādas reakciju izraisītāju patoloģisko ietekmi. Skalošana tīra deguna dobumu, aizskalojot iekaisuma mediatorus (histamīnu, prostaglandīnus, leikotriēnus un eozinofilo leikocītu atbrīvojošo galveno proteīnu) un uzlabojot mukociliāro funkciju. Skalošana palīdz izvadīt sakaltušas gļotas, un sirdzēji atzīst, ka jūtama tūlītēja elpošanas atvieglošana.
Sāls šķīduma ievadīšana
Sāls šķīdumu ieteicams ievadīt aerosola veidā deguna dobumā (
iesmidzinot ar kompresoru inhalatoru). Iespējama arī
tiešā skalošana. Metodes ir ļoti dažādas, tikai jāizvēlas pieņemamākā. Pavisam vienkārši ir uzliet šķīdumu uz plaukstas un iešņaukt. Var izmantot tējkannu ar snīpi – tajā ielej siltu sālsūdeni vajadzīgā koncentrācijā. Stāvot pie vannas vai izlietnes, piešķiebj galvu un lej ūdeni vienā nāsī. Ūdenim jāiztek pa otru nāsi.
Lai mazinātu simptomus, deguna dobumu ieteic skalot vienu vai divas reizes dienā ar 50 – 100 ml šķīduma katrā nāsī, bet, lietojot aerosolus, līdz četrām iesmidzināšanas reizēm dienā katrā nāsī. Profilakses nolūkā degunu var skalot katru pārdienu. Daudzi hroniska deguna blakusdobumu iekaisuma vai alerģiska rinīta slimnieki atklāj, ka pēc 1 – 3 mēnešu skalošanas katru dienu var pāriet uz skalošanu pēc nepieciešamības, lai uzturētu deguna dobumu labā stāvoklī. Tad degunu var skalot 2 – 3 reizes nedēļā.
Hronisku traucējumu ārstēšana
Deguna skalošana ir efektīva, uz pierādījumiem balstīta papildterapija hroniska rinosinusīta gadījumā. Deguna skalošana ar sālsšķīdumu ir droša, efektīva un labi panesama metode cilvēkiem ar hronisku rinosinusītu vai hroniskiem deguna blakusdobumu simptomiem. Pierādīts, ka deguna skalošana uzlabo dzīves kvalitāti slimības laikā.
Grūtnieču iesnas
Grūtnieču iesnas ir ļoti biežs traucējums, kam raksturīgi caurspīdīgi izdalījumi, ko izraisa vispārēja intersticiālā šķidruma daudzuma palielināšanās. Visbiežāk tās rodas pirmā trimestra beigās un var ilgt līdz dzemdībām vai dažas nedēļas pēc tām. Ārstēšanu apgrūtina tas, ka grūtniecības laikā vēlams maksimāli ierobežot zāļu lietošanu. Sālsšķīduma izmantošana deguna skalošanai grūtniecēm ir droša un ieteicama.
Augšējo elpceļu infekcijas
Deguna skalošanas efektivitāte ir pētīta virusālu ARS ārstēšanā un profilaksē. Pētījumos ir atklāts, ka sālsšķīduma šķīduma iesmidzināšana sīku pilienu (aerosola) veidā ir piemērotāka augšējo elpceļu infekciju gadījumā un efektīvāka nekā skalošana ar šķīduma plūsmu. Ir pētīta arī deguna skalošanas ietekme uz iesnu simptomiem un atklāts, ka ar mikronizētu izotonisku šķīdumu ārstētiem slimniekiem lielākā mērā uzlabojas stāvoklis un mazinās simptomi, kā slimniekiem, kas degunu skalo ar parastu šķīdumu.
Lietošanas drošums
Deguna skalošana ir droša terapija. Nav ziņots par nopietnām blaknēm nevienā no pētījumiem, kurā vertēta šī metode. Ir ziņojumi par vieglām, pašierobežojošām blaknēm, piemēram, diskomforta sajūtu un uztraukumu (īpaši degunu skalojot pirmoreiz), izdalījumiem no deguna pēc ārstēšanas. Dažkārt deguna skalotājiem mēdz būt sausas nāsis, pilnuma sajūta ausīs un dedzinoša sajūta nāsīs. Pētījumos noskaidrots, ka blakņu biežums ir līdzīgs, lietojot smidzināmu un parastu šķīdumu. Blakņu dēļ ārstēšanu nav jāpārtrauc.
Nevienā pētījumā nav pierādīts, ka deguna skalošanas dēļ palielinātos saslimšana ar infekcijas slimībām, to smagums vai ilgums. Metodes izmantošanas šķēršļu vidū tiek minēta nepatīkamā sajūta ūdenim nonākot deguna dobumā, kā arī hronisku traucējumu gadījumā nepieciešamība procedūru veikt ilgstoši. Taču, ja ir pacietība, var panākt nozīmīgu uzlabošanos.