Inhalācijas ar ēteriskām eļļām
Pēdējā laikā būtiski palielinājusies ārstu un pacientu interese par dabas līdzekļu izmantošanu dažādu slimību ārstēšanā un profilaksē. Ēteriskās eļļas ir viens no dabas līdzekļu veidiem, kas plaši tiek pielietots dažādu elpceļu un plaušu slimību terapijā, jo tām piemīt plašs bioloģiskās aktivitātes spektrs.
Ēteriskās eļļas ir hidrofobi šķidrumi ar kompleksu sastāvu, tās iegūst no augiem, un tajās ietilpst gaistošie organiskie savienojumi, piemēram, spirti, aldehīdi, ketoni, fenoli, esteri, ēteri un terpēni mainīgās proporcijās. Ēteriskās eļļas ir koncentrēti šķīdumi, kas satur gaistošus, no augiem iegūtus aromātiskos savienojumus. Ēteriskās eļļas satur augu viegli gaistošo esenci, kas veido tā būtību un spēku. Ēterisko eļļu ķīmiskais sastāvs ir ļoti sarežģīts un eļļā esošo organisko un neorganisko vielu daudzums var variēt no 120 līdz 500. Ēteriskās eļļas nav taukainas, atšķirībā no augu eļļām, tās ir vieglākas par ūdeni un ūdenī nešķīst.
Ēterisko eļļu molekulas spēj apturēt sēnīšu, vīrusu, baktēriju attīstību, darbojas kā pretiekaisuma un imūnstimulējošs līdzeklis. Inhalāciju rezultātā mazmolekulārie ēterisko eļļu komponenti caur elpošanas sistēmu nonāk visos organisma audos. Katrai ēteriskai eļļai ir daudz funkciju, jo tās sastāv no daudzām sastāvdaļām, bet ēterisko eļļu iedarbībai ir arī kopējas tendences: ēteriskajām eļļām ir baktericīda, pretiekaisuma un antiseptiska iedarbība, tās labdabīgi iedarbojas uz nervu sistēmu un atjauno organisma pašregulācijas mehānismu. Ēteriskās eļļas stimulē imūnsistēmu, lai tā ir labāk sagatavota cīnīties pret slimību ierosinātājiem.
Ēterisko eļļu ārstnieciskā iedarbība ir daudz spēcīgāka, kā augu (no kuriem eļļas iegūtas) ārstnieciskā iedarbība, jo ēteriskajās eļļās ir ļoti augsta ārstniecisko molekulu koncentrācija. Veicot inhalācijas, ārstnieciskās vielas iedarbojas tieši uz elpceļu gļotādu un tās nokļūst pat mazākajos (dziļākajos) bronhu atzarojumos. Ēterisko eļļu ārstnieciskās molekulas nonāk ne tikai uz deguna gļotādas, trahejā vai bronhos, bet arī asinīs. Daudzu ēterisko eļļu molekulas cirkulējot asinsritē, darbojas līdzīgi hormoniem, atstājot pozitīvu ietekmi uz dažādiem organisma pašregulācijas mehānismiem un nostiprinot imunitāti (aizsargspēju aktivitāti).
Ēterisko eļļu inhalācijas ir efektīvākas, ja vienlaicīgi tiek izmantotas vairākas ēteriskās eļļas, kas nodrošina vienlaicīgu ārstniecisko iedarbību uz vairākām organisma sistēmām. To sauc par - kombinēto aromterapiju.
Ēterisko eļļu veidi
Šobrīd ir zināmas aptuveni 200 dažādas ēteriskās eļļas, kas pareizas lietošanas gadījumā nodrošina izteiktu ārstniecisku efektu un kam nav nevēlamu blakus parādību.
Visas ēteriskās eļļas pēc iedarbības var iedalīt:
- Maigi iedarbīgās eļļas – nekaitīgas, lietojot mājas apstākļos, var lietot lielās devās un diezgan bieži.
- Stipri iedarbīgās eļļas – arī uzskatāmas par nekaitīgām, tomēr jālieto mazās devās.
- Kairinošās eļļas – var sakairināt jutīgu ādu.
- Toksiskās eļļas – satur toksiskas vielas, tāpēc lietojamas tikai mazās devās un tikai speciālista uzraudzībā.
Augšējo elpceļu iekaisumu un klepus gadījumā visbiežāk tiek pielietotas sekojošu ēterisko eļļu inhalācijas: timiāns, dižegle, eikalipts, kadiķis, lavanda, piparmētra, citrons un tējas koks.
Inhalāciju tehnika
Ēterisko eļļu inhalācijas nedrīkst veikt caur kompresora vai ultraskaņas inhalatoriem, bet tās jāveic ar rūpnieciski ražotiem tvaika inhalatoriem, kuros ir speciāli ēterisko eļļu trauciņi, lai novērstu ēterisko eļļu sajaukšanos inhalāciju laikā. Ja tiek veikta kombinētā aromterapija, tiek ieeplots dažādu eļļu aromātu sajaukums, bet pašas eļļas nav ieteicams savstarpēji sajaukt.
Ir izdalāmas diva veida ēterisko eļļu inhalācijas – aukstās un karstās.
Aukstās inhalācijas ir ēterisko eļļu aromātu ieelpošana istabas temperatūrā. Parasti tās veic ar rūpnieciski ražotiem tvaika inhalatoriem, kuros ir trauks ūdenim un vairāki mazi trauciņi ēteriskajām eļļām. Katrs trauciņš paredzēts vienai ēteriskajai eļļai, jo nav ieteicams dažādu ēterisko eļļu šķīdumus sajaukt vienā traukā. Pie aukstajām inhalācijām ūdens trauks netiek izmantots, bet katrā no mazajiem trauciņiem tiek ielieti 2-3 ml ūdens istabas temperatūrā un pievienoti 1-2 pilnieni ar ēterisko eļļu. Parasti vienlaikus izmanto vairākas ēteriskās eļļas – kombinētā aromterapija. Caur inhalatoru tiek veikta lēna ieelpa, elpas aizture un lēna izelpa. Inhalācijas veic 10-15 minūtes 2 reizes dienā.
Karstās ihalācijas ir ēterisko eļļu aromātu ieelpošana kopā ar ūdens tvaiku. Parasti tās veic ar rūpnieciski ražotiem tvaika inhalatoriem, kuros ir trauks ūdenim un vairāki mazi trauciņi ēteriskajām eļļām. Ūdens traukā tiek ieliets karsts ūdens (80-90 grādi pēc celsija), bet katrā no mazajiem trauciņiem tiek ielieti 2-3 ml ūdens ( 60-80 grādi pēc clsija) un pievienoti 1-2 pilnieni ar ēterisko eļļu. Parasti vienlaikus izmanto vairākas ēteriskās eļļas – kombinētā aromterapija. Caur inhalatoru tiek veikta lēna ieelpa, elpas aizture un lēna izelpa. Inhalācijas veic 8-10 minūtes 2 reizes dienā.
Pirms ēterisko eļļu izmantošanas ieteicams pārbaudīt, vai organismam nav pret to alerģija. Var uzpilināt pāris pilienus eļļas uz kabatslakatiņa un dienas laikā 6-8 reizes no tā elpot aromātu 30-60 sekundes ilgi. Alerģijas gadījumā būs novērojama organisma reakcija.
Ieteicamās ēteriskās eļļas inhalācijām
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.