Kompresora inhalators
Kompresora inhalators rada nevis tvaikus, bet aerosolu. Kompresora inhalators sastāv no kompresora, ko gaisa pavedes caurule savieno ar zāļu tvertni, kurā izveidota speciāla sprausla un deflektors. Kompresors rada saspiesta gaisa plūsmu caur sprauslu un sāk darboties Bernulli likums, kas nosaka, ka sašaurinot gaisa plūsmu palielinās plūsmas ātrums un samazinās sānu spiediens. Pēc šī principa inhalācijas šķīdums no zāļu tvertnes pakāpeniski sajaucas ar saspiesto gaisu un tam saduroties ar deflektoru rodas mikroskopisku daļiņu aerosols. Saspiesta gaisa izmantošana kompresoru inhalatoros ir zelta standarts inhalāciju terapijā. Kompresijas inhalatori plaši tiek izmantoti slimnīcās, un tie ir arī ātrās palīdzības mašīnu aprīkojumā, lai bronhiālās astmas pacientiem var sniegt pirmo palīdzību.
Kompresora inhalators starptautiskajā terminoloģijā saucas - nebulaizeris (nebuliser – angļu.) Vārds cēlies no latīņu val.
nebula – migla. Dažkārt ar šo nosaukumu tiek apzīmēts tikai smidzinātājs, citreiz visa ierīce (t.sk. kompresors). Vārds - nebulaizers pirmo reizi tika izmantots 1872.gadā, lai aprakstītu ierīci, kas medicīniskos nolūkos šķidrumu pārvērta aerosolā. Kopš tā laika šis vārds nav zaudējis savu aktualitāti. Pateicoties šim izgudrojumam, ievērojami paplašinājās iespējas ārstēt elpceļu un plaušu slimības, jo ierīce deva iespēju ievadīt elpceļos ārstnieciskas vielas (antibiotikas, fermentus, surfaktantus, mukolītiķus), kas savādākā ceļā tieši plaušās nebija ievadāmas. Kompresijas inhalatoru priekšrocība ir augstā terapijas efektivitāte un iespēja sajaukt dažādus inhalācijas šķīdumus.
Aerosols tiek radīts no inhalācijas šķīduma, kas ir iepildīts zāļu tvertnē. Aerosols sastāv no dažāda diametra un svara daļinām. Vislielāko terapeitisko efektu sniedz aerosola daļiņas, kuru izmērs ir no 1 līdz 5 mikroniem, jo šīs daļiņas nonāk dziļākajos elpceļos un plaušu alveolās. Aerosola sastāvs mainās atkarībā no saspiesta gaisa plūsmas un smidzinātāja uzbūves.
Visbiežāk inhalācijām tiek lietoti vienkāršas konstrukcijas smidzinātāji, kas aerosolu rada nepārtraukti. Šo smidzinātāju priekšrocība ir salīdzinoši zema cena, bet to trūkums ir zāļu zudumi, jo aerosols tiek radīts arī izelpas un elpas aiztures laikā un tas nonāk apkārtējā vidē. Ir pieejami arī tādi smidzinātāji, kurus aktivizē ieelpa. Tos visbiežāk izmanto gadījumos, kad jālieto dārgas zāles, lai minimizētu zāļu zudumus. Lai novērstu zāļu nonākšanu apkārtējā vidē izelpas laikā, daži smidzinātāji ir aprīkoti ar speciāliem filtriem, kas aiztur zāļu daļiņas. Smidzinātāji tiek savienoti ar iemuti vai masku, caur kuru pacients veica inhalāciju.
Kompresori var būt jaudīgāki (lietošanai slimnīcās) un mazāk jaudīgi (lietošanai mājās). Kompresori var būt arī portatīvi, ko ceļojumu laikā darbina baterija (akumulators) vai tie ņem enerģiju no automašīnas (12 V).
Latvijā visbiežāk tiek lietoti Philips un Omron
kompresijas inhalatori. Inhalatorus parasti salīdzina pēc sekojošiem rādītājiem: aerosola daļiņu masas vidējais aerodinamiskais izmērs (MMAD), derīgo daļiņu frakcija (FPF), izsmidzināšanas ātrums, kompresora darbības ierobežojumi utt.
Kompresijas inhalatoru parametri
Izvēloties modeli, ir ieteicams vērst uzmanību uz sekojošiem parametriem:
Aerosola kvalitātes rādītājs – MMAD. MMAD (angl. mass median aerodynamic diameter) nosaka, kāds ir daļiņu vidējais aerodinamiskais diametrs un šim ciparam ir jābūt robežās no 1 līdz 5 mikroni, jo šāda izmēra aerosola daļiņas visvairāk nonāk dziļākajos elpceļos un plaušās. Optimālais MMAD ir ~ 3 mikroni. Tas nozīmē, ka 50% no aerosola daļiņas ir lielākas par 3 mikroniem un 50% ir mazākas par 3 mikroniem.
Aerosola kvalitātes rādītājs – FPF. FPF (angl. fine particle fraction), kas nosaka, cik procentu no visām aerosolu daļiņām ir robežās no 1-5 mikroni. Šis rādītājs ir būtisks, jo daļiņas, kas ir zem 1 mikrona, tiek izelpotas, bet daļiņas, kas ir virs 5 mikroniem, paliek augšējos elpošanas ceļos. Jo lielāks FPF procents, jo labāk. Mūsdienīgiem inhalatoriem FPF rādītājs ir virs 70%.
Kopējā deva (angl. DD, delivered dose)
Ir visas daļiņas, kuras inhalators saražo, ieskaitot tās, kuras ir ārpus 1-5 μM. To izsaka μg aerosola šķīduma.
Smalko daļiņu kopējā Ieelpojamā deva μg (angl. RDD, respirable delivered dose)
Zāļu daļiņas ar izmēru zem 5 μM un kam ir potenciāls sasniegt plaušas un sniegt terapeitisko efektu. To aprēķina sekojoši: FPFxDD.
Inhalācijas laiks. Pētījumos konstatēts, ka 80% no kopējās zāļu devas tiek ieelpota pirmajās 5 minūtēs. Pēc tam zūd pacienta līdzestība. Dažādiem inhalatoriem atškirās izsmidzināšanas laiks, kas var būt no 6 līdz 15 minūtēm. Optimālais zāļu devas (2,5 ml) izsmidzināšanas laiks ir 6-8 minūtes.
Zāļu atlieku tilpums zāļu trauciņā pēc inhalācijas. Tie ir zāļu zudumi pēc inhalācijas, jo zāļu trauciņā paliek neizsmidzinātas zāles. Jo vairāk zāļu pēc inhalācijām paliek, jo sliktāk, jo zāles maksā. Labiem inhalatoriem zāļu zudums nav lielāks par 0,5 ml.
Kompresora maksimālais darbināšanas laiks. Ir inhalatori, kurus nedrīkst darbināt ilgāk par 5 minūtēm, un ir inhalatori, kurus var darbināt bez laika ierobežojumiem. Jo ilgāk inhalatoru drīkst darbināt bez atpūtināšanas, jo labāk.
Inhalatora svars un izmērs. Ja jāceļo, labāk ir mazs un vieglis. Ja jālieto mājās, labāk ir lielāks un smagāks. Jo mazāks un vieglāks inhalators, jo tas ir mazjaudīgāks un ar mazāku resursu. Jo lielāks un smagāks, jo jaudīgāks un izturīgāks.
Serviss. Ja inhalators sabojājas, vai ir pieejams serviss, kurā to salabot? Ir daudz ierīču, kurām nav servisa un nav pieejamas detaļas – smidzinātāji uz kuriem garantija neattiecas, tie ir jāiegādājas jauni. Ieteicams vienmēr iegādāties ierīces, kurām ir nodrošināts serviss un nopērkamas rezerves daļas. SIA Remedine ir Philips ražoto inhalatoru oficiālais pārstāvis Baltijas valstīs un tiek nodrošināts serviss.
Aksesuāri. Ja inhalators nepieciešams bērnam, vajadzīga komplektā bērnu maska un iemutis. Ja inhalators nepieciešams pieaugušajiem, nepieciešams tikai iemutis. Ja pieaugušais pacients nespēj koordinēt ieelpu caur muti, nepieciešama arī pieaugušo maska. Ja inhalatoru paredzēts ņemt līdzi ceļojumos, noderīga būs arī inhalatora soma.
Dizains. Inhalāciju terapija maziem bērniem mēdz būt apgrūtināta, jo tie dažkārt baidās no kompresora (rūcošas kastes) un viņiem šī nodarbe liekas garlaicīga. Lai panāktu bērnu līdzestību inhalāciju terapijā, tiek ražoti bērnu inhalatori speciālos korpusos, kas atgādina spēļmantiņas (lācīši, ronīši, zaķīši utt.). Bērni inhalācijas veic spēlējoties un ar prieku.