Membrānas (Mesh) inhalators
Membrānas inhalatora darbība pamatā īpašas membrānas vibrācija, ko nodrošina ultraskaņa ar pjezoelektriska elementa palīdzību. Starptautiski šo tehnoloģiju sauc - Ultrasonic Vibrating Mesh Techlology. Membrānas inhalatorus sauc arī par meš (mesh) inhalatoriem.
Pirmais membrānas inhalators tika radīts 2005.gadā. Inhalatora galvenā detaļa ir metāliska membrāna, kurā ar lāzeru ir izurbti 1000-7000 mikroskopiski caurumiņi ar diametru 3,8 mikroni. Mazāka izmēra caurumiņus tehniski nav iespējams izurbt. Šī membrāna ir novietota virs ārstniecisko vielu rezervuāra un, membrānai vibrējot, mikroskopiskie caurumiņi sāk darboties kā pumpis, caur ko tiek ģenerētas aerosola mikroskopiskās daļiņas. Aerosols raksturojas ar līdzīga izmēra daļiņām, kuru diametrs ir nedaudz mazākas kā caurumiņiem. Lielākas daļiņas var veidoties koagulācijas procesā, bet mazākas var veidoties iztvaikošanas rezultātā.
Membrānas inhalatoru tehnoloģija ir daudz efektīvāka kā ultraskaņas inhaltoriem. Jaunās tehnoloģijas ieguvums ir kvalitatīvāks aerosols (viendabīgāks daļiņu izmērs), mazāki zāļu zudumi un īsāks inhalāciju laiks. Ir novērsts arī ultraskaņas inhalatoru būtiskākākais trūkums – noteiktu ārstniecisko vielu sagraušana. Tas ir panākts ar mazākas ultraskaņas viļņu frekvences izmantošanu. Ja ultraskaņas inhalatoriem frekvence ir 2,5 MHz, tad membrānas inhalatoros tiek izmantota 117 KHz frekvence.
Membrānas inhalatori darbojas no baterijas (akumulatora), tie ir mazi un kompakti. Īpaši jāatzīmē to klusā darbība un piemērotība visiem inhalāciju šķīdumiem (t.sk. zālēm, kas satur antibiotikas, mukolītiķus, hormonus utt.)
Membrānas inhalatoru lielākais trūkums ir to cena, kas, salīdzinot ar citiem inhalatoru veidiem, ir daudz augstāka.